Milé deti, tu vám ukážeme, ako sa z vašich obrázkov vyrába kalendár. Od prvého nápadu až po hotové umelecké dielo.

1. Maľovanie
S nadšením a radostí pro nás děti namalovaly své obrázky. Obdrželi jsme tolik krásných, že nebylo snadné vybrat ty, které budou otištěny v kalendáři. Bohužel, rok má pouze 12 měsíců.

2. Spracovanie
Keď obrázky dorazia do reklamnej agentúry, sú umiestnené do scannera. Scanner je stroj, ktorý dokáže obrázky uložiť do počítača a následne umožnuje ich úpravu. Obrázky sa upravia tak, aby na kalendári vyzerali pekne a aby mali všetky rovnakú veľkosť. Ukladanie do počítača zaberie v jeho pamäti veľa miesta.

3. Design
Z upravených obrázkov vytvorí reklamná agentúra kalendár. Nie je to jednoduché, pretože každý z obrázkov vyzerá inak. Je potrebné, aby všetky spolu tvorili pekný celok a aby spolu ladili. Ešte pridať názvy mesiacov a čísla jednotlivých dní a je to hotové. Nie je to krása? Teraz sa všetko uloží na CD a odošle do tlačiarne.

4. Tlač
Tlačiareň obdržala CD s uloženým kalendárom, ktorý bude tlačiť. V tlačiarni k tomu majú veľké tlačiarenské stroje, ktoré nanášajú farby na papier. Vedeli ste, že tieto stroje poznajú iba 4 farby? Modrú, červenú, žltú a čiernu. Z týchto štyroch farieb vedia stroje vytvoriť všetky ostatné farby. Nie je to ale tak, ako keď miešate farby vo svojich vodovkách. K zmiešaniu farieb totiž dochádza až na samotnom papieri. Jednotlivé farby sa nanášajú na papier po maličkých bodkách. Až keď sú tam nanesené v správnom množstve všetky štyri, vzniká pekný obrázok. Aby ste videli na papieri tie maličké bodky jednotlivých farieb, je potrebné sa dívať veľmi pozorne.

5. Spracovanie
Po vytlačení sa musia jednotlivé listy papiera orezať do správneho tvaru. Všetky listy patriace do jedného kalendára tvoria zväzok. V hornej časti zväzku sa potom prerazia malé otvory. Do týchto otvorov sa zasúva drôtik v tvare špirály. Už len zlisovať a väzba kalendára je hotová tak, aby sa v ňom dalo listovať bez toho, aby jednotlivé listy vypadli von. Na vrchný drôtik sa ešte pripevní háčik pre jednoduché zavesenie kalendára na stenu. Hotovo! Jediné čo ešte potrebuješ k zaveseniu kalendára je zatĺcť klinček do steny.