Milé děti, zde vám ukážeme, jak se z vašich obrázků vyrábí samotný kalendář. Od prvního nápadu až po hotové umělecké dílo.

1. Malování
S nadšením a radostí pro nás děti namalovaly své obrázky. Obdrželi jsme tolik krásných, že nebylo snadné vybrat ty, které budou otištěny v kalendáři. Bohužel, rok má pouze 12 měsíců.

2. Scanování
Když obrázky dorazí do reklamní agentury, jsou umístěny do scanneru. Scanner je stroj, který umí obrázky uložit do počítače a následně umožňuje jejich úpravu. Obrázky se upravují tak, aby na kalendáři vypadaly pěkně a aby měly všechny stejnou velikost. Ukládání obrázku do počítače zabere v jeho paměti spoustu místa.

3. Design
Z upravených obrázků vytvoří reklamní agentura kalendář. Není to jednoduché, protože každý z obrázků vypadá jinak. Je třeba aby všechny dohromady tvořily pěkný celek a aby spolu ladily. Teď ještě přidat jména měsíců a čísla jednotlivých dní a je to hotové.
No není to krása?
Nyní se vše uloží na CD ROM a odešle do tiskárny.

4. Tisk
Tiskárna obdržela CD ROM s uloženým kalendářem, který bude teď tisknout. V tiskárně k tomu mají velké tiskařské stroje, které nanášejí barvy na papír. Věděli jste, že tyto stroje znají pouze 4 barvy ? Modrou, červenou, žlutou a černou. Z těchto čtyř barev umí stroje udělat všechny ostatní barvy. Není to ale tak, jako když si mícháte barvy ve svých vodovkách. Ke smíchání barev totiž dochází až na samotném papíře. Jednotlivé barvy se nanášeji na papír po malinkých tečkách. Teprve když jsou tam naneseny ve správném množství všechny čtyři, vzniká pěkný obrázek. Abyste viděli na papíře ty malé tečky jednotlivých barev, je třeba se dívat velmi pozorně.

5. Zpracování
Po vytištění se musí jednotlivé listy papíru ořezat do správného tvaru. Všechny listy patřící do jednoho kalendáře tvoří svazek. V horní části svazku se potom prorazí malé otvory. Do těchto otvorů se zasouvá drátek ve tvaru spirály. Nyní již jen slisovat a vazba kalendáře je hotova tak, aby se v kalendáři dalo listovat aniž by jednotlivé listy vypadly ven. Na vrchní drátek se ještě připevní háček pro snadné zavěšení kalendáře na zeď. Hotovo!
Jediné co ještě potřebuješ k pověšení kalendáře, je zatlouct hřebíček do zdi.